» جستجو در سايت :     اخبار سايت     محصولات     مقالات
 • روش استفاده از سايت
 • قوانين استفاده از سايت
 • عضويت در سايت
 •   IraqiMarketing.com
    AfghanMarketing.com
    rutrade.com
    parsbazar.com
 • دوشنبه 2 ارديبهشت 1398
 • Monday 22 Apr 2019
 • بازاريابي و همکاري
 • فرم درخواست اطلاعات
 • سايتهاي ديگر
 • نقشه سايت
 • بنر هاي تبليغاتي
 • سبد خريد شما
 •     بنر هاي تبليغاتي
   

   
      آخرين محصولات
  » خبرگزاری صدای افغان - آوا
  » polycarbonate sheet
  » فروش انواع چرخ گوشت صنعتی
  » انواع تجهیزات و لوازم ، قطعات و ...
  » ice cream counter
  » درخواست همکاری شرکت روسی تولید ...
  » ملات آماده پارس
  » seafood display counter
  » confectionery display cases
  » زعفران
  » انواع روفرشی
  » اندرونه حلال خوراکی مرغ
  » مرغ منجمد کارتنی 01
  » قند مایع خرما(شهدخرما-شیره خرما)
  » قند مایع خرما(شهدخرما-شیره خرما)
  » رب صادراتی
  » ایزوگام
  » صنایع اتوماسیون سخنور
  » ارد ستاره
  » اعطاي نمايندگي محصولات لبني
  » فروش سيمان زير قيمت بازار
  » گیلسونایت(قیر طبیعی)Gilsonite , natural ...
  » فروش ماشین آلات صنایع غذایی
  » sunflower oil
  » سنگ یکپارچه
  » نایلون
  » Titanium and Titanium alloy Bar
  » فولاد
  » انواع لوله های مانیسمان و انواع ...
  » اعلام مشخصات و قیمت آرد گندم
  » برق اضطراری Ups
  » آب معدنی
  » تندیس تبلیغاتی
  » اعلام مشخصات و قیمت گازوئيل
  » اعلام مشخصات و قیمت سيمان
  » اعلام مشخصات و قیمت گندم
  » اعلام مشخصات و قیمت آرد
  » انواع ماشين آلات صنعتي
  » شركت فني مهندسي (توان طرح شمال)
  » فروش نقدی دستمال کاغذی فرات
  » فروش نقدی دستمال کاغذی فرات
  » لوله پلی اتیلن واتصالات pvc
  » Domestic refrigerator and freezer
  » tractor
  » آرد و گندم از هر کلاس
  » درخت خرما
  » ES 890
  » ES30AB
  » ES30A
  » ES30
  » esf23
  » esf22
  » ES23AB
  » ES23A
  » ES23
  » ES41AB
  » Es41B
  » 1
  » ES 555
  » ES 777
  » ES 666
  » ES 420
  » ES 445
  » ES 440
  » ES 410
  آمار سايت
 • تعداد محصولات : 330 محصول
 • تعداد اعضاء : 536 عضو
 • تعداد مقالات : 42 مقاله
 •     آمار بازديد ها
    بازديد کل : 616573 نفر
    بازديد امروز : 283 نفر

    بازديد ديروز : 203 نفر

    آنلاين : 7 نفر

  عوامل ضعف دولت افغانستان در دست نیافتن به اهداف از پیش تعیین شده  درگفتگو باچند صاحب نظر:عوامل ضعف دولت افغانستان در دست نیافتن به اهداف از پیش تعیین شده

   

  کارآیی دولت و اینکه آیا توانسته به اهدافی که در آغاز کار اعلام کرده بود رسیده یا خیر موضوع بحث اکثر محافل و رسانه های  افغانستان است ما هم  سعی کردیم نظر چند تن از کارشناسان را دراین مورد جویا شویم:

  هاشمی لولنجی در مورد عملکرد دولت اظهار داشت: قبل از ریاست جمهوری حامد کرزی، نظام منسجمی وجود نداشت که نشان دهد کشوری به نام افغانستان وجود دارد وزمانی که کرزی زمام امور را به دست گرفت و دولت سازی را شروع نمود افغانستان هم مانند سایر کشورها با حکومت ودولت جدید در جوامع  بین المللی حضور یافت نابسامانی های بین  والی ها از بین رفت و کشورهای جهان  سفرای کشور مارا به رسمیت می شناسند وحیف و میل شدن عایدات گمرکات اصلاح شدو اکنون دارای مرکزیت واحد در رابطه با گمرکات هستیم،  و دارای گمرک  شده ایم.

   محمد مختاری نیز عملکرد دولت را مورد بررسی و ارزیابی قرار داد  و از  برگزاری انتخابات  ، تدوین قانون اساسی  ، ثبت نظام جمهوری با پسوند اسلامی ، رسمیت مذهب جعفری در کنار حنفی و آزادی های مذهبی در جامعه بویژه برای خانم ها را به عنوان عملکردهای مثبت دولت نام برد.

  محمد سالم حسنی با بیان اینکه می توان عملکرد دولت را از دیدگاه های مختلف بررسی نمود افزود :دولت از لحاظ عملکرد بین المللی تا حدودی موفق بوده، کشور ما که سالهای زیادی از جوامع بین المللی دور افتاده بود و به نحوی به فراموشی عمدی سپرده شده بود ، بعد از حادثه 11 سپتامبر یک شوک جهانی بوجود آمد و کشور هارا متوجه افغانستان نمود که مرکز فعالیت های القاعده در آن زمان بود.

  وی ادامه داد: کشور ما بعد از حادثه 11سپتامبر و تشکیل دولت موقت به نحوی جایگاه خود را در جوامع بین المللی پیدا نمود.

  در عرصه داخلی نیز دولت فعلی ساختار سیاسی را در افغانستان بوجود آورد و انتخابات برای اولین بار در کشور صورت گرفت.

  حسنی تشکیل قانون اساسی بعد از چندین سال را از دیگر قدمهای مثبت دولت ذکر نموده بیان داشت : درقانون اساسی حقوق ملیت ها و زبانها رعایت شده است و زمینه اشتراک و تعامل ملیت هارا با یکدیگر  فراهم نموده است  وامروز میتوانیم تعریف واحدی را از یک کشور ارائه دهیم و گامی بسوی ملت سازی برداریم.

  وی ایجاد تشکیلات اداری و ساماندهی معارف و راه اندازی تحصیلات عالی در شهرهای  مختلف کشور را از حرکت رو به جلو دولت ذکر کرد.

  هاشمی لولنجی  در پاسخ به اینکه چرا دولت هنوز به تمام اهداف خود نایل نشده ابراز داشت :  در بروز مشکلات و نابسامانی ها  تنها دولت مقصر نیست بلکه جامعه جهانی  هم  به تعهدات خود  در قبال افغانستان عمل نکردند  و برای ارائه ی کمک به افغانستان  سیاست دو گانه را اتخاذ کرده اند که این امر تاثیر منفی بر چهره ی حکومت داشته است .یعنی کمکها را به صورت کامل در اختیار دولت قرار نداده اند.

  وی با طرح  این پرسش که کرزی چگونه میتواند کاری را که دولت های قبلی افغانستان در 500 سال گذشته نتوانسته اند انجام دهند در مدت 5 سال انجام دهد  خاطر نشان کرد : باید مشارکت ملی باشد و تا زمانی که از سرمایه های طبیعی مثل استخراج معادن استفاده نکنیم مسائل و مشکلات اقتصادی و مفاسد اداری را خواهیم داشت.

  مختاری مبارزه با تروریسم را از عمده ترین مشکلات دولت خواند و عدم توفیق در جلوگیری از حملات تروریستی را ضعف بزرگی برای دولت دانست.

  وی  در پاسخ به اینکه دولت  در امر مبارزه با مواد مخدر تاچه اندازه ای  موفق بوده؟ گفت علی رغم اینکه  دولت  امکانات  فراوانی  را به این  منظور  جذب کرده و وزارتخانه مستقل  تشکیل  شده است    ولی پیامد مثبتی  در این امر صورت نگرفته و اکنون کشور 92 درصد تریاک جهان را کشت میکند .

  هاشمی لولنجی نیز بر این عقیده است که عدم کمک جامعه ی جهانی بر این معضل افزوده است..

  حسنی نیز در رابطه با افزایش کشت خشخاش بیان داشت: دولت از چالشهای زیادی رنج می برد که مهمترین انها دو مافیای مواد مخدر و اینجوهاست.دولت علی رغم شعارهای زیادی  که داده هنوز موفق نشده است به این هدف خود نائل شود.

  وی تصریح کرد:.در این امر کسانی هستند که  دخالت میکنند و نمیخواهند دولت موفق باشد. او خاطر نشان کرد : از جمله میتوان به وجود برخی   از افراد بنام و برجسته در دولت اشاره کرد  که  در تجارت این مواد  دست دارند.

  او  ادامه داد: در زراعت این مواد  افیونی بین اقشار و قومیتها رقابت بوجود امده است که باید با تبلیغات درست فرهنگ، شرایط بوجود آمده را اصلاح کنیم.

  حسنی با بیان اینکه ان جی او ها یا همان سازمانهای غیر دولتی از چند جهت در کشور مخرب هستند ادامه داد: این سازمانها سرمایه های کشور را به هدر میدهندو با مصارف بالا و امکانات فراوان رقابت در مصرف را بین عموم رایج مینمایند و بدینگونه بار سنگینی را بر دوش مردم عادی تحمیل میکنند.

  وی افزود: این سازمانها نیز در تجارت و قاچاق  مواد مخدر دخیل هستند  و حتی گفته میشود در قاچاق  کودکان افغان و  آثار باستانی کشور دست دارند.

   حسنی خاطر نشان کرد:دولت ما توانسته در کشور یک ساختار اداری را شکل دهد ولی نیروی متخصصی وجود ندارد که از ادارات و وزارتخانه ها حراست و حفاظت نماید.وامنیت نسبی نیز در جامعه بوجود آمده که ان هم به دلیل وجود نیروهای  خارجی است.

  مختاری در بحث  فساد اداری ذکر کرد: دولت تا به حال هر طرحی را که ارائه کرده  و علی رغم اینکه موفق  نبوده  سازمانهایی را برای این کار  اختصاص داده ولی هنوز  طرحی انجام  نشده است.    چرا که این  معضل  ریشه  تاریخی دارد و   یکی از دلالیش  ضعف اقتصادی  است.

  حسنی نیز افزود در ادارات  آیین نامه های  کاری  مشخصی وجود ندارد .از کارمندان  متخصص  استفاده نمیشودو روابط جایگزین ضوابط شده است، اگرچه  دولت  دولتی  ائتلافی  است  امابدنه دولت بزرگ و فاسد  شده است  به دلیل نبودن بودجه و امکانات لازم ،حقوق کارمندان به موقع پرداخت نمیشود  و انها مجبور به گرفتن رشوه میشوند .برای این  معضل دولت کمیسیون اصلاحات اداری را تشکیل داد  تا از این طریق بدنه  دولت را کوچک کند و در مجموع دولت نظر داشته باشد .اما این کمیسیون  هم نتوانسته کاری انجام دهد.

  محمد سالم حسنی نقص عمده دولت را این دانست که نتوانسته فرصت شغلی ایجاد کند و موانع صادرات را در کشور کم نماید.

  مختاری در پاسخ  به اینکه چرا با افزایش نیروهای حافظ صلح (ناتو -ایساف)نا امنی همچنان ادامه دارد اظهار داشت : در این موضوع شبهاتی وجود دارد، حضور نیروهای خارجی کشورهای همسایه را نسبت به افغانستان بدبین نموده، اساسا دست اندرکاران امور جامعه جهانی عمدا به نیروهای مخالف صلح افغانستان، راه را باز نموده اند که از این طریق زمینه ی استمرارحضور و دخالت خودشان را در کشور ما فراهم نمایند.

  وی عدم توفیق در از بین بردن طالبان توسط نیروهای آمریکایی را حربه ای سیاسی خواند و تاکید کرد:انها میخواهند از این طریق جایگاه خود را در کشور مستحکم کنندوبرای رسیدن به این هدف  به نیروهای مخالف دولت کمک میکنند تا خواب راحت را از دولت و ملت بگیردو به  حضور خودش مشروعیت ببخشد.

  وی افزود بعضی از همسایه ها مثل پاکستان که خیزش گاه و پرورشگاه طالبان بوده و از حامیان اصلی که حتی نیروهای خود را در اختیار آنان میگذارد .

  حسنی هم ابراز داشت: دولت نتوانسته نیروهای باالقوه را جذب کند وتا زمانیکه شغل نباشد  نیروها جذب کارهای نظامی میشوند.

  کشور ما با تحریک بعضی  همسایه های خود مواجه است .و ثبات در افغانستان به نفع  بعضی از همسایه ها  نمیباشد وآنها در زمینه ی اغتشاشات در جامعه فعالیت دارند.

  هاشمی لولنجی در مورد بازسازی گفت: نسبت به کمک ها بازسازی مطلوب نیست. یک نفر نمیتواند کل مملکت را بسازد، باید  مشارکت همگانی صورت گیرد.  ضوابط بر روابط حاکم شود  و مفاسد اداری از بین برود. مسئولین در زمان به حال بودن خود، انتقاد کنند نه در وقت برطرفی  او وزیر مالیه ی قبل را نمونه ی بارزی بر این ادعا دانست و اضافه کرد : وزیر مالیه ی قبلی دولت اقای کرزی وقتی در سمت خود بود و پول و مقامی داشت اعتراضی نداشت و ازنقاط مثبت کرزی سخن میگفت ولی به محض اینکه برکنار شد نقاط منفی رابیان کرد.

  وی با بیان اینکه باید باز سازی مرحله بندی شود گفت:  بودجه ای که صرف میشوددالر دالر حساب رسی گردد  که کجا هزینه شده اگر حساب رسی اینگونه باشد کشور آباد خواهد شد . اما  متاسفانه در کشور ما اینطور نیست وزیر مالیه ی قبل دولت، هزینه هارا در اجلاس لوئی جرگه میلیون میلیون  بیان کرد که کجاها هزینه شده است.  اگر حسا ب دهی چنان باشد کشور آباد نخواهد شد.

  مختاری نیز بابیان اینکه 30 سال است که کشور در آتش جنگ میسوزد ، زیر ساختهایش بهم ریخته  و برای بازسازی امکانات بیشتری نیاز است افزود:بودجه ای که صرف ساختن بنایی میگردد بیش از مبلغ سازندگی عنوان میشود.اعتراضها صورت میگیرد ولی نتیجه ندارد .

   وی عنوان کرد:خیلی از کمک های جهانی صرف ارتش شده ولی برای جامعه مثمر ثمر نبوده است. برنامه سربازگیری بهترین گزینه بود که نیرویی متکی به خود مردم و برخاسته از متن مردم برای حراست جامعه،دولت را یاری کند.

  مختاری اظهار داشت: بازسازی فیزیکی در کشور تا حدودی صورت گرفته اما در بازسازی معنوی - فرهنگی جامعه نه تنها کاری انجام نشده بلکه خرابیها بیشتر هم شده است بنام ازادی هر کاری را انجام میدهندو بسوی فرهنگ غرب متمایل شده اند . وی با بیان اینکه در قانون اساسی کشور این نکته  ذکر شده که هیچ قانونی نمیتواند مخالف معتقدات و مقدسات دین اسلام باشد  در صورتی که امروز چنین شده است .در ادارات دست دادن زن و مرد امری طبیعی شده است.

  وی در ادامه اضافه کرد:در ادارات پوششهایی که با فرهنگ جامعه مغایر است استفاده میشود که برازنده یک نظام اسلامی که در این راه هزاران شهید تسلیم حق نموده اند نیست. کرزی علیرغم شعار هایی که داده و سنبل انتخاباتیش ترازو بوده نتوانسته عدالت را گسترش دهد، بی عدالتی همچنان موج میزند و تفکرات رو به قوم گرایی کشیده میشود .

  مختاری در پایان اظهار داشت با توجه به تمام این مشکلات دولت میتواند باحاکمیت ارزشهای دینی و مذهبی و انتخاب افرادی صالح در اداره کشور از عهده ی مشکلات بر اید.


  در تاريخ : دوشنبه 8 آبان 1385 ساعت 10:45:31   
  'شرکت های وارد کننده مواد بی کیفیت غذایی به سارنوالی معرفی می شوند'نجیب نصیح- کابلدوشنبه ٣١ سرطان ١٣٩٢ ساعت ... ادامه
  دوشنبه ۳۱ سرطان ۱۳۹۲ ساعت ۱۸:۴۴ آخرین به روز رسانی در دوشنبه ۳۱ سرطان ۱۳۹۲ ساعت ۲۲:۵۱ نوشته شده توسط Shakeela Ahbrimkhil بازرس ... ادامه
  قرار است نمایشگاه بین المللی سه روزه از سوی اتاق تجارت و صنایع افغانستان و انجمن صنعتکاران و بازرگانان افغان-ترک، در ... ادامه
      ورود به سايت
  نام کاربري   :  
  کلمه عبور   :  
  ثبت نام در سايت
      مقالات
  » گذري بر مندوي ( بازار ) شهر كابل ...
  » نگاهي به چالش هاي روابط ...
  » تبصره کوتاه پیرامون مجمع ...
  » نقش انتظامی دولت در اقتصاد بازار
  » پولشویی و اثرات زیانبار آن بر ...
  » همسانگرائی اقتصادی و کثرتگرائی ...
  » افغانستان در مرحله گذار از نظام ...
  » ثبات و توسعه، سیاست ایران در ...
  » پولشویی و اثرات زیانبار آن در ...
  » تبصره کوتاه پیرامون مجمع ...
  » اقتصاد جهانی و صندوق بين المللی ...
  » افغانستان در مرحله گذار از نظام ...
  » رشد اقتصادی
  » 5 هزار قلم تجارتی افغان از ...
  » ۶۰ ‬درصد بودجه افغانستان در ...
  » قرار داد اعمار ۳۰ مکتب در ولایت ...
  » ايجاد انگيزه در كاركنان
  » چرا موفق و پولدار نمی شویم
  » استخراج ‘غیرقانونی’ معادن در ...
  » جريان سرمايه گذاري خارجي در ...
  » چگونه مانند یک سرمایه‌گذار فکر ...
  » بخش خصوصی حامی دولت در الحاق به ...
  » آشنايي با جغرافياي كشور ...
  » هیأت رئیسه کمیته ایرانی اتاق ...
  » به زودی زمانی خواهد رسید که ...
      آخرين اخبار
  » نگاهی به رشد اقتصادی افغانستان ...
  » توافقنامه ترانزیتی میان ...
  » .نخستین آزمایشگاه مواد غذایی در ...
  » .افزایش ۵۰ درصدی در میزان تولید ...
  » 'ایران و تاجیکستان به رفع ...
  » صدور برق ایران به افغانستان ...
  » نمایشگاه مشترک ایران و ...
  » بی توجهی به سرک ها، شاهرگهای ...
  » ازدواج پر خرج با وام و قرض در ...
  » استخراج نفت از ذخایر شمال ...
  » تاجران افغان در بندر چابهار ...
  » آغاز کار شبکه برق سرپل
  » اعتصاب کاری شرکت های حمل و نقل ...
  » ناامنی و اعتصاب رانندگان در هرات
  » کنترل بازار مواد نفتی از سوی ...
  » افزایش 27 درصدی عواید گمرک هرات
  » انتقال گاز از حیرتان به کابل
  » افزایش حاصلات زعفران در هرات
  » توزیع گاز از سوی وزارت تجارت
  » اتاقهای تجارت: وزارت تجارت ...
  » عدم شفافیت در 80 درصد پروژه ها
  » کاهش طمع سود در صادرات سوخت/ ...
  » افتتاح راه آهن حیرتان به مزار ...
  » افزایش قیمت ها، در آستانه ی عید
  » صادرات ۲۰ هزار تن كالا از ایران ...
  » حاجی نادرشاه: «افغانستان به ...
  » در اوایل سپتمبر ملاقات روسای ...
  » آمادگی "گازپروم" برای ...
  » احداث پل دوم رودخانه مرزي ايران ...
  » هيات تجاري افغانستان از شهر ...
   
    عضويت در خبر نامه
                  Set as HomePage Add to Favorites Copyright © 2006   b2b marketing   © All Rights Reserved .       Powered & Desigend By Arveen Tazh Afarin