» جستجو در سايت :     اخبار سايت     محصولات     مقالات
 • روش استفاده از سايت
 • قوانين استفاده از سايت
 • عضويت در سايت
 •   IraqiMarketing.com
    AfghanMarketing.com
    rutrade.com
    parsbazar.com
 • پنجشنبه 1 فروردين 1398
 • Thursday 21 Mar 2019
 • بازاريابي و همکاري
 • فرم درخواست اطلاعات
 • سايتهاي ديگر
 • نقشه سايت
 • بنر هاي تبليغاتي
 • سبد خريد شما
 •     بنر هاي تبليغاتي
   

   
      آخرين محصولات
  » خبرگزاری صدای افغان - آوا
  » polycarbonate sheet
  » فروش انواع چرخ گوشت صنعتی
  » انواع تجهیزات و لوازم ، قطعات و ...
  » ice cream counter
  » درخواست همکاری شرکت روسی تولید ...
  » ملات آماده پارس
  » seafood display counter
  » confectionery display cases
  » زعفران
  » انواع روفرشی
  » اندرونه حلال خوراکی مرغ
  » مرغ منجمد کارتنی 01
  » قند مایع خرما(شهدخرما-شیره خرما)
  » قند مایع خرما(شهدخرما-شیره خرما)
  » رب صادراتی
  » ایزوگام
  » صنایع اتوماسیون سخنور
  » ارد ستاره
  » اعطاي نمايندگي محصولات لبني
  » فروش سيمان زير قيمت بازار
  » گیلسونایت(قیر طبیعی)Gilsonite , natural ...
  » فروش ماشین آلات صنایع غذایی
  » sunflower oil
  » سنگ یکپارچه
  » نایلون
  » Titanium and Titanium alloy Bar
  » فولاد
  » انواع لوله های مانیسمان و انواع ...
  » اعلام مشخصات و قیمت آرد گندم
  » برق اضطراری Ups
  » آب معدنی
  » تندیس تبلیغاتی
  » اعلام مشخصات و قیمت گازوئيل
  » اعلام مشخصات و قیمت سيمان
  » اعلام مشخصات و قیمت گندم
  » اعلام مشخصات و قیمت آرد
  » انواع ماشين آلات صنعتي
  » شركت فني مهندسي (توان طرح شمال)
  » فروش نقدی دستمال کاغذی فرات
  » فروش نقدی دستمال کاغذی فرات
  » لوله پلی اتیلن واتصالات pvc
  » Domestic refrigerator and freezer
  » tractor
  » آرد و گندم از هر کلاس
  » درخت خرما
  » ES 890
  » ES30AB
  » ES30A
  » ES30
  » esf23
  » esf22
  » ES23AB
  » ES23A
  » ES23
  » ES41AB
  » Es41B
  » 1
  » ES 555
  » ES 777
  » ES 666
  » ES 420
  » ES 445
  » ES 440
  » ES 410
  آمار سايت
 • تعداد محصولات : 330 محصول
 • تعداد اعضاء : 536 عضو
 • تعداد مقالات : 42 مقاله
 •     آمار بازديد ها
    بازديد کل : 610233 نفر
    بازديد امروز : 130 نفر

    بازديد ديروز : 203 نفر

    آنلاين : 7 نفر

  رقابت فرش افغانی با ایرانی  افغانستان

   

  - ویژگی های جغرافیایی

  افغانستان در شرق ایران در بین کشورهای ایران، ترکمنستان، تاجیکستان ، چین و پاکستان قراردارد.و حدود 000/652 کیلومتر مربع ( حدود 3/1  مساحت ایران ) وسعت دارد. کشور افغانستان بیش از 25 میلیون نفر جمعیت دارد. و قریب به 80% جمعیت آن سنی (حنفی مذهب)،18 % شیعه و بقیه از هندوها ، سیک ها و عده قلیلی هم کلیمی مذهب هستند. افغانستان تا پیش از قرن 18 دارای وحدت سیاسی نبوده و قسمتی از آن به هند و قسمت شرقی آن به ایران تعلق داشته است. از قرن 18 بعد حکومت های محلی تشکیل و کشور مستقل افغانستان بوجود آمده است.اساس اقتصاد مردم افغانستان کشاورزی و دامداری است و صدور محصولات کشاورزی و دامی یکی از منابع درآمد ارز کشور محسوب می گردد. پرورش انواع دام مانند گوسفند و بز بسیار رواج دارد و تعداد گوسفندان ان نزدیک به 18 میلیون راس تخمین زده شده است.

  -  سابقه تاریخی

  فرشهای افغانی ریشه در سنت های قدیمی افغانی دارند. افغانی ها قرن هاست که تولید کننده فرش هستند.

  -  توزیع جعرافیایی فرش بافی

   

  - مواد اولیه

  • پشم: با توجه به اساس اقتصاد افغانستان که مبتنی بر دامداری است ، پشم حاصل از گوسفندان پرورش داده شده افغانستان در سال بالغ بر 000/27 تن پشم نشسته یا 000/14 تن پشم شسته بوده است. تا سالهاي اخیر افغانستان جزء صادر کنندگان پشم شمرده می شد. ولی اکنون در زمینه تولید، صادرات و احتیاجات داخلی این کشور اطلاعاتی در دست نیست.

  • پنبه : از اقلام صادراتی افغانستان بوده است. البته نخ های پنبه ای نیز جزء واردات این کشور محسوب می شود . از میزان کل تولید افغانستان در سال های اخیر اطلاعی در دست نیست ولی در این کشور در سال 1980، 23000 تن پنبه تصفیه شده تولید شده است.

  • ابریشم: تولید فرش های ابریشمی در افغانستان معمول نیست و یا بسیار کم است و اطلاعی از آن در دسترس نمی باشد.

  -  واحد های تولیدی

  فرشبافی در افغانستان مانند بسیاری از کشورهای دیگر صنعت روستایی و خانگی محسوب می شود. کشاورزان و روستائیان افغانی اغلب در کنار کشاورزی و دامداری به بافتن فرش نیز اشتغال دارند.

  - ساختار

  فرشهای افغانی عمدتاً در رجشمارهای پائین بافته میشوند. شیوه گره فرشهای افغانی نا متقارن فارسی باف است. فرشهای افغانی معمولاً در ابعاد و اندازه های کوچک بافته می شوند.

   

  - طرح های رایج

  فرشهای بافته شده در افغانستان معمولاً دارای طرحهای هندی هستند.ژ

  - رنگبندی

  در رنگرزی فرشهای افغانی معمولاً رنگ های شیمیایی و طبیعی  به صورت توام استفاده می شود.

  - اقتصاد فرش

  افغانستان از صادر کنندگان قدیمی فرش در جهان است. از وضعیت صادرات فرش افغانستان در سال های اخیر به دلایل شرایط سیاسی خاص اطلاعی در دست نیست. بر اساس آخرین آمار و اطلاعات موجود در سال 1980 مقدار تولیدات 000/440 متر مربع به ارزش 72 میلیون دلار بوده است.

  بر اساس اطلاعات سال های گذشته مهم ترین منطقه برای جذب فرش های افغانی از نظر مقدار آسیا و از نظر ارزش اروپا بوده است. کشورهای اروپایی عمدتاً خواهان فرش های گرانقیمت و کشورهای آسیایی کشورهای و آمریکایی خواستار فرشهای نسبتاً ارزان قیمت افغانی بوده اند. از میان کشور های آسیایی کشورهای  عربستان سعودی و کویت و از میان کشورهای اروپایی کشور های آلمان و سوئیس مهم ترین وارد کنندگان فرش های افغانی می باشند.

  هر چند فرش های افغانی ریشه در سنتهای قدیمی فرشبافی افغانستان دارند، اما به عنوان محصولی کاملاً جدید مطرح هستند. فرشهای جدید با توجه به سلیقه مصرف کنندگان و روند کلی موجود در بازار های جهانی فرش، طراحی و تولید می شود. افغانستان قرنهاست  تولید کننده فرشهایی است که به خاطر ظاهر بخصوصشان شهرت یافته اند. اما فرشهای افغانی که بر اساس طرحهای جدید بافته می شوند. با محصولات سنتی و قدیمی تفاوت های اساسی دارند.

  در چند سال اخیر ، فرشهای افغان جایگاه ویژه ای در میان فرشهای دستبافت صادراتی پاکستان به دست آورده اند و نه تنها بازار های آمریکا ، بلکه بازار اروپا نیز علاقه روزافزونی نسبت به این گونه فرشها نشان می دهد و به نظر متخصصان ، این روند در سالهای آتی نیز ادامه خواهد یافت. زمانی که حدود دو میلیون آواره افغانی به پاکستان هجوم آوردند ، مجبور بودند به هر طریق ممکن با بیکاری و سایر مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم کنند .آنها که وضعشان بهتر بود ، به تجارت مشغول شدند ، اما اکثریت پناهندگان راهی جز فرشبافی برای امرار معاش پیش رو نداشتند .نیروی کار بالقوه ای که در اردوگاه ها وجود داشت ، توجه صنعت فرش پاکستان تبدیل شدند. و همزمان مراکز آموزش قالیبافی نیز در کنار آنها ایجاد گردید . به مرور و با افزایش تعداد بافندگان فرش  ، تولید فرش نیز رونق یافت .

  پناهندگان افغانی که در اردوگاهها  به کار فرشبافی مشغول شده بودند ، ابتدا طرح های سنتی افغانی را می بافند . اما با گذشت زمان طرح های جدید بر اساس تقاضای بازار کشورهای غربی شکل  گرفت .مردمی که به خاطر تهاجم ارتش شوروی به افغانستان از کشور خود آواره شده بودند. در آن زمان در مناطق مختلف پاکستان همچون پیشاور ،هزاره ، اتوک ، سیباوی و مناطق دیگر و در داخل اردوگاه های پناهندگان اسکان داده شده اند.

  البته بیشتر این اردوگاه ها امروزه دیگر وجود ندارند و آوارگان کم و بیش در این مناطق ساکن شده اند . به این ترتیب ، تولید فرش نیز دیگر در اردوگاه ها انجام نمی شود. بلکه در منازل مسکونی و کلبه هایی که به منزله کارگاه های کوچک پناهندگان افغانی است، صورت می گیرد.

  اکثرا مهاجران افغانی که از طریق فرشبافی امرار معاش می کنند تبار ترکمن دارند . عده ای هم هزاره و ازبک هستند . که عمدتا  در منطقه کوتاه سکونت دارند مدتی است که فرشهای طرح افغان در منطقه پنجاب نیز بافته می شوند. محصولات این منطقه تقریباً 20% از مجموع تولیدات فرشهای افغانی در پاکستان را تشکیل می دهند .

  همه تولیدنندگان و صادر کنندگان عمده در پاکستان فرش های طرح افغان را در برنامه های خود منظور نموده اند و این نشانه میزان اهمیت فرشهای افغانی در صادرات فرش پاکستان است . بر اساس یک ارزیابی ، کالاهای افغانی در حال حاضر حدود 30 % از مجموع صادرات پاکستان را تشکیل می دهند. و در صورت ادامه روند کنونی ، این سهم افزایش نیز خواهد یافت.

  در این اواخر واردکنندگان ، تجار عمده و تک فروشان و استفاده کنندگان فرش در کشورهای غربی ، همگی مشتریان فرشهای افغانی بوده اند. علت اینکه تقاضا برای این گونه فرشها تا این اندازه بالا رفته ، این است که این فرشها کالاهای قدیمی و سنتی افغانی نیستند ، بلکه محصولاتی با سبک کاملاً جدید هستند. حضور فرشهای افغانی در صنعت فرش پاکستان ، کمک بزرگی به تثبیت موقعیت پاکستان در بازار جهانی کرد . صنعت فرش پاکستان در این اواخر قدرتش را در بازارهای جهانی دارد از دست داده بود و ازجمله دلایل این امر ، عدم وجود حرکتهای جدید در زمینه طرح و رنگ و همچنین تنوع کم محصولات بوده است.

  صنعت فرش پاکستان ساختار بسیار مشخصی دارد . تولید کنندگان تاثیر کمی برای تولید فرش در مناطق روستایی دارند. به همین دلیل پاکستان نمی تواند مانند چین یا هند برای تولید فرش ، یک برنامه ریزی منظم داشته باشد. اکنون صنعت فرش پاکستان با ایجاد تحول و تکامل در فرشهای افغانی دست به نوآوری زده است. بزرگترین عامل این موفقیت ، این واقعیت بود که تعداد زیادی از بافندگان  آموزش دیده افغانی که می توانستند برنامه های تنظیم شده برای تولید را به اجرا درآورند ، در اختیار صنعت فرش قرار گرفتند. علاوه  بر این دستمزد کارگران افغانی در مقایسه با بافندگان پاکستانی کمتر است. و البته تاثیر تقاضای روزافزون کشورهای خارجی برای خرید این فرشهای سبک جدید را نیز نباید نادیده گرفت. در واقع جایگاه امروزی کالاهای افغانی مدیون این گونه عوامل داخلی و خارجی است. فرآیند تولید فرشهای افغانی ، روندی مشابه سایر بخشهای صنعت فرش پاکستان دارد. وارد کنندگان خارجی ، رنگ و طرح دلخواه خود را به صادر کنندگان و تولید کنندگان سفارش می دنهد و آنها هم به تجار بزرگ و فروشندگان مراجعه می کنند. کار بافت در NWEP ، بلوچستان و سایر مناطق همجوار در ایالت پنجاب ، انجام می شود. کار بافندگان افغانی سریع ، دقیق و قابل اطمینان است. صادر کنندگان و تولیدکنندگان دائماً بین مرکز کار خود ، یعنی لاهور و مراکز مختلف تولید در رفت و آمد هستند . تا بر چگونگی پیشرفت کار نظارت داشته باشند. و از انجام دقیق سفارش خود اطمینان حاصل پیدا کنند.

  تحقیقات بسیاری انجام شد و تحولات و پیشرفت های زیادی صورت گرفت تا کالاهای افغانی تولید شده در پاکستان به موقعیت فعلی خود در بازارهای جهانی دست یافتند. به عنوان مثال صادر کنندگان و تولید کنندگان با استفاده از تصاویر موجود در کتابهای قدیمی ، الگوهای جدیدی را طراحی کردند. آنها این طرحهای قدیمی را نتناسب با مد روز تکمیل کردند و طرحهایی مطابق با سلیقه مصرف کنندگان به وجود آوردند. طرحهای جدید از نظر رنگ آمیزی نیز با فرش های سنتی افغانستان تفاوت دارند. به علاوه کیفیت پشم و مهارت بافندگان هم ارتقاء یافته است و همچنین به خاطر تکنیک و فنون ویژه شستشوی مواد اولیه در صنعت فرش پاکستان ، این کالاها در غرب جذابیت زیادی پیدا کردند. پشم به کار رفته در فرشها ، عمدتاً محصول خود کشور پاکستان است که بر حسب کیفیت ، با پشم محصول نیوزیلند نیز مخلوط می شود.

  فرشهای افغانی که در پاکستان تولید می شوند، اجراهای مختلفی دارند. فرشهای خرقه ای هم از پشمی که با دست ریسیده شده و هم از پشمی که به وسیله ماشین ریسیده شده است تهیه می شوند.

  منظور از فرشهای خرقه ای ، طرح های کلاسیک افغان مانند فیل پا، هچلو،بشیر ، بخاراو کندوز است که تحت این عنوان خرید و فروش می شوند. برای فرشهای پیشاوری ، تنها از پشمی که با دست ریسیده شده است. استفاده می شود. طرحهایی از ایران ، قفقاز و افغانستان مثل شیروان ، کازک و سراپی جزء این دسته هستند. برای بافت فرشهای خال محمدی از پشمی که با ماشین ریسیده شده است، استفاده میشود. 20 درصد از فرشهای افغانی با رنگ های گیاهی ، رنگ می شود . بافت 10 الی 15 درصد از فرشها طبق طرح هاي ازبک صورت می گیرد.

  یکی از واقعیت های موجود در مورد فرشهای افغانی این است که همواره سعی می شود تا تولید این فرشها بر اساس یک برنامه ریزی منظم صورت گیرد در حال حاضر حدوداً 30 درصد از کالاها در قالب یک برنامه سازمان دهی شده ، تهیه میشود. از آنجا که تعداد گره در فرشهای افغانی چندان زیاد نیست ، هر قطعه فرش خیلی سریع آماده میشود تراکم بافت از 8/8 و 10/10 شروع شده و طبق واردکنندگان این تراکم بیشتر می شود. تفاوت قیمتها ناشی از تنوع محصولات است. قیمت هر متر مربع فرش ، بین 35 تا 100 دلار است. در این طرح ها رنگهای بسیار متنوع دیده می شود. در حال حاضر رنگهای قرمز، آجری، آبی تیره و سبز بیشتر از سایر رنگها مورد  استقبال هستند و از نظر اندازه نیز فرشهایی که در ابعاد دبزرگتر مثلاً 360×240 بافته می شوند.بیشتر مورد تقاضا هستند.

  در اینجا سئوال مطرح میشود که رونق و پیشرفت فرشهای افغانی چقدر ادامه خواهد داشت، اما اگر بافندگان افغانی به کشورشان برگردند. چه اتفاقی خواهد افتاد؟. بسیاری از تولید کنندگان به دلیل جنگ در افغانستان ، چنین امکانی را بسیار ناچیز می دانندو بعضی ها معتقدند که حتی اگر اوضاع در افغانستان آرام شود و دوباره صلح در این کشوربرقرار شود ، باز هم پناهندگان افغانی به کشورشان برنخواهد گشت. زیرا آنها دیگر مقیم پاکستان شده اند. ایجاد شاخه ای در تولید فرش پاکستان که به فرشهای افغانی اختصاص دارد ، نشانه خلاقیت و نوآوری تولید کنندگان پاکستانی است که طی سی سال اخیر ، فراز و نشیبهای فراوانی را تجربه کرده اند.

  انها از طریق ایده ها و طرحهای جدید توانسته اند به جایگاه ارزنده ای در بازار های جهانی دست یابند. یکی از صادر کنندگان عمده فرش ، در این باره می گوید: شاخه افغانی صنعت فرش پاکستان درست در مناسبترین زمان به عنوان بخشی از این صنعت شکل گرفت. تکنیک های فراوانی برای بافت فرشهای افغانی وجود دارد .اما فرش پاکستان تنها دو نوع شیوه سنتی را برای تولید می شناسند .برای طرح افغانی تار و پود می توانند در ترکیبهای متعددی ظاهر شوند و به این ترتیب هر بار محصول جدیدی پدید می آید این محصولات افغانی را « کلکسیون پیشاور» می نامیم ، زیرا این فرشها در پیشاور و حومه آن بافته می شوند. این طرح ها از محبوبیت فراوانی برخوردارند. زیرا زاییده فکرهای خلاق و نوآور هستند.

     در تاريخ : شنبه 16 دي 1385 ساعت 9:34:11   
  'شرکت های وارد کننده مواد بی کیفیت غذایی به سارنوالی معرفی می شوند'نجیب نصیح- کابلدوشنبه ٣١ سرطان ١٣٩٢ ساعت ... ادامه
  دوشنبه ۳۱ سرطان ۱۳۹۲ ساعت ۱۸:۴۴ آخرین به روز رسانی در دوشنبه ۳۱ سرطان ۱۳۹۲ ساعت ۲۲:۵۱ نوشته شده توسط Shakeela Ahbrimkhil بازرس ... ادامه
  قرار است نمایشگاه بین المللی سه روزه از سوی اتاق تجارت و صنایع افغانستان و انجمن صنعتکاران و بازرگانان افغان-ترک، در ... ادامه
      ورود به سايت
  نام کاربري   :  
  کلمه عبور   :  
  ثبت نام در سايت
      مقالات
  » گذري بر مندوي ( بازار ) شهر كابل ...
  » نگاهي به چالش هاي روابط ...
  » تبصره کوتاه پیرامون مجمع ...
  » نقش انتظامی دولت در اقتصاد بازار
  » پولشویی و اثرات زیانبار آن بر ...
  » همسانگرائی اقتصادی و کثرتگرائی ...
  » افغانستان در مرحله گذار از نظام ...
  » ثبات و توسعه، سیاست ایران در ...
  » پولشویی و اثرات زیانبار آن در ...
  » تبصره کوتاه پیرامون مجمع ...
  » اقتصاد جهانی و صندوق بين المللی ...
  » افغانستان در مرحله گذار از نظام ...
  » رشد اقتصادی
  » 5 هزار قلم تجارتی افغان از ...
  » ۶۰ ‬درصد بودجه افغانستان در ...
  » قرار داد اعمار ۳۰ مکتب در ولایت ...
  » ايجاد انگيزه در كاركنان
  » چرا موفق و پولدار نمی شویم
  » استخراج ‘غیرقانونی’ معادن در ...
  » جريان سرمايه گذاري خارجي در ...
  » چگونه مانند یک سرمایه‌گذار فکر ...
  » بخش خصوصی حامی دولت در الحاق به ...
  » آشنايي با جغرافياي كشور ...
  » هیأت رئیسه کمیته ایرانی اتاق ...
  » به زودی زمانی خواهد رسید که ...
      آخرين اخبار
  » نگاهی به رشد اقتصادی افغانستان ...
  » توافقنامه ترانزیتی میان ...
  » .نخستین آزمایشگاه مواد غذایی در ...
  » .افزایش ۵۰ درصدی در میزان تولید ...
  » 'ایران و تاجیکستان به رفع ...
  » صدور برق ایران به افغانستان ...
  » نمایشگاه مشترک ایران و ...
  » بی توجهی به سرک ها، شاهرگهای ...
  » ازدواج پر خرج با وام و قرض در ...
  » استخراج نفت از ذخایر شمال ...
  » تاجران افغان در بندر چابهار ...
  » آغاز کار شبکه برق سرپل
  » اعتصاب کاری شرکت های حمل و نقل ...
  » ناامنی و اعتصاب رانندگان در هرات
  » کنترل بازار مواد نفتی از سوی ...
  » افزایش 27 درصدی عواید گمرک هرات
  » انتقال گاز از حیرتان به کابل
  » افزایش حاصلات زعفران در هرات
  » توزیع گاز از سوی وزارت تجارت
  » اتاقهای تجارت: وزارت تجارت ...
  » عدم شفافیت در 80 درصد پروژه ها
  » کاهش طمع سود در صادرات سوخت/ ...
  » افتتاح راه آهن حیرتان به مزار ...
  » افزایش قیمت ها، در آستانه ی عید
  » صادرات ۲۰ هزار تن كالا از ایران ...
  » حاجی نادرشاه: «افغانستان به ...
  » در اوایل سپتمبر ملاقات روسای ...
  » آمادگی "گازپروم" برای ...
  » احداث پل دوم رودخانه مرزي ايران ...
  » هيات تجاري افغانستان از شهر ...
   
    عضويت در خبر نامه
                  Set as HomePage Add to Favorites Copyright © 2006   b2b marketing   © All Rights Reserved .       Powered & Desigend By Arveen Tazh Afarin